Høringssvar: Internasjonal strategi 2025-2028

22.08. 2025

Vi takker for muligheten til å gi samlede innspill til revisjonen av internasjonal strategi 2025 – 2028 for Bodø kommune på vegne av eiere og medlemmer i Bodøregionens Utviklingsselskap (BRUS), Bodø Næringsforum (BNF) og Visit Bodø.

BRUS, BNF og Visit Bodø ønsker å gi honnør til Bodø kommune for å være fremtidsrettet i deres høringsutkast til Internasjonal strategi 2025–2028, med tanke på Nato-etablering, ettervirkningene etter Bodø 2024 og økt turisme og reiselivsaktivitet. Dokumentet viser en tydelig forståelse for at internasjonalisering, teknologisk utvikling og samarbeid over landegrenser er avgjørende for å styrke Bodø og bodøregionens posisjon nasjonalt og globalt.

Vi ønsker gjerne at ambisjonsnivået på hovedmålene kan økes ytterligere og foreslår konkret at hovedmålet «Bodø/Bådåddjo/Buvvda er et inkluderende og mangfoldig samfunn som folk trives i og ønsker å flytte til» endres til «Bodø/Bådåddjo/Buvvda skal være knutepunkt og pådriver for å gjøre Bodøregionen til den mest attraktive regionen for internasjonale arbeidstakere og næringsetableringer i nord». Alternativt kan punktet tas som et eget hovedmål med tilhørende delmål og tiltak.

Angående tiltak har vi følgende kommentarer og innspill til endringer:

 

Tiltak nr. 5:

Legge til rette for internship av 2-3 måneder varighet i kommuneorganisasjonen for internasjonale studenter ved Nord universitet.

Forslag til endring/kommentar:

For å sikre bredde i tilbudet bør næringslivet inkluderes.

 

Tiltak nr. 7:

Samarbeide med aktuelle aktører omkring etablering av internasjonal skole på videregående nivå.

Forslag til endring/kommentar:

Erfaringene fra etablering av Bodø International School viser at samarbeid mellom det offentlige og næringslivet er avgjørende.

 

Tiltak nr. 8:

Samarbeide med aktuelle aktører omkring etableringen av CAOC på Reitan.

Forslag til endring/kommentar:

Det bør spesifiseres at det gode samarbeidet mellom kommunen, andre offentlige aktører og næringslivets organisasjoner videreutvikles og styrkes.

 

Tiltak nr. 17:

Ta en aktiv rolle for å påvirke beslutninger i EU og EØS som har konsekvenser for Arktis.

Forslag til endring/kommentar:

Det bør spesifiseres at Nord-Norges Europakontor benyttes i arbeidet med beslutninger i EU.

 

Nytt:

I samarbeid med lokale næringslivsorganisasjoner lage en strategi for å tiltrekke seg internasjonale arbeidstakere.

Forslag til endring/kommentar:

Det er et behov for tiltak til delmål angående rekruttering av internasjonale arbeidstakere. Dette kan være i form av en strategi, men kan også løses på andre måter.

 

Nytt:

I samarbeid med lokale næringslivsorganisasjoner samlemottaksressurser/skape et one-stop landingssted for internasjonale etableringer og tilflyttere.

Forslag til endring/kommentar:

Styrke og videreutvikle kommunalt–privat samarbeid med formål å samle kunnskap og

informasjon om etableringshjelp, areal/infrastruktur, strøm/kraft, permisjons- og

saksflyt, nettverk og politisk døråpning i én inngang for tilflyttere, investorer og bedrifter.

 

Nytt:

I samarbeid med lokalt næringsliv styrke markedsføringen av attraktive Bodø.

Forslag til endring/kommentar:

Kombinasjonen av markedsføring for reiselivsnæring og turisme, næringsetableringer og bolyst øker attraktiviteten for Bodø og regionen. Det er behov for et koordinert og felles arbeid rundt identitet og attraktivitet.

 

Vi ser fram til et godt videre samarbeid med Bodø kommune for å gjøre Bodø til en attraktivt og internasjonal by i tiden framover.

 

Harald Willumsen Østbø, administrerende direktør, Bodøregionens Utviklingsselskap AS.

Merete Nordheim, administrerende direktør, Bodø Næringsforum.

Ann Kristin Nilsen, reiselivssjef, Visit Bodø.